Kommentera image/svg+xml Skriv ut

Elevhälsa

Elevhälsa finns för alla elever.

Elevhälsan omfattar medicinska, psykologiska, psykosociala och specialpedagogiska insatser. Elevhälsoarbetet är främst inriktat på förebyggande och hälsofrämjande insatser.

I Bromölla kommun finns ett centralt elevhälsoteam som består av skolsköterskor, psykolog, kuratorer, förskolekonsulent/särskolesamordnare och specialpedagog.

Barn- och elevhälsoplan

Kontakt

Håkan Ewerman
Chef elevhälsan
0456-82 23 66
(SMS 0709-17 11 28)
hakan.ewerman@bromolla.se

Ronny Gunnarsson
Skolpsykolog
0456-82 22 19
(SMS 0709-17 12 19)
ronny.gunnarsson@bromolla.se

Mattias Sturk
Skolpsykolog
0456-82 20 85
(SMS 0721-66 31 84)
mattias.sturk@bromolla.se

Lisa Rubin
Skolkurator
Näsum, Edenryd, Gualöv
0456-82 20 05
(SMS 0709-17 12 87)
lisa.rubin@bromolla.se

Madeleine Holmquist
Skolkurator
Alviken, Humle
0456-82 23 48
(SMS 0709-17 13 48)
madeleine.holmquist@bromolla.se

Gunilla Kindstrand
Skolkurator
Dalaskolorna
0456-82 22 36
(SMS 0709-17 12 50)
gunilla.kindstrand@bromolla.se

Matilda Kristoffersson
Vik skolkurator
0456-82 28 86
(SMS 0709-17 10 18)
matilda.kristoffersson@bromolla.se

Elisabeth Lindgren
Skolsköterska
Alviken, Edenryd
0456-82 21 35
(SMS 0709-17 11 35)
elisabeth.lindgren@bromolla.se

Maria Nilsson
Skolsköterska
Dalaskolorna
0456-82 21 48
(SMS 0709-17 11 48)
maria.nilsson@bromolla.se

Anna Svensson Sehic
Skolsköterska
Humle, Näsum, Gualöv
0456-82 23 56
(SMS 0709-17 11 05)
anna.svenssonsehic@bromolla.se

Marii Nurmi
Tal- och språkpedagog
0456-82 21 87
marii.nurmi@bromolla.se

Åsa Holmqvist-Sturk
Förskolekonsulent/särskolesamordnare
0456-82 21 45
(SMS 0709-17 11 45)
asa.holmqvist-sturk@bromolla.se

Sidan senast uppdaterad: den 6 augusti 2019