Kommentera image/svg+xml Skriv ut

Elevhälsans specialpedagogiska insats

Vid den centrala elevhälsan finns som stöd till verksamheterna specialpedagoger med inriktning tal och språk i förskola. Specialpedagogernas insats är inom det språkliga området och vänder sig till barn med språklig sårbarhet och deras lärmiljö. Samverkan sker med specialister vid behov. Specialpedagogerna har tystnadsplikt.

Förskolekonsulent/särskolesamordnare

Förskolekonsulent/särskolesamordnare är en resurs för elever och föräldrar som har insatser från habiliteringen samt för särskoleelever. Samverkan sker med specialister vid behov. Förskolekonsulent/särskolesamordnare har tystnadsplikt.

Kontakt

Håkan Ewerman
Chef elevhälsan
0456-82 23 66
(SMS 0709-17 11 28)
hakan.ewerman@bromolla.se

Mattias Sturk
Skolpsykolog
0456-82 20 85
(SMS 0721-66 31 84)
mattias.sturk@bromolla.se

Maj Sjögren
Skolpsykolog
0456-82 23 49
(SMS 0709-23 30 95)
maj.sjogren@bromolla.se

Madeleine Holmquist
Skolkurator
Humleskolan
0456-82 23 48
(SMS 0709-17 13 48)
madeleine.holmquist@bromolla.se

Anna Kylbo
Skolkurator
Alvikenskolan
0709-23 31 09
anna.kylbo@bromolla.se

Emma Larsson
Kurator
Näsums skola, Edenryds skola, Gualövs skola
0456-82 20 96
(SMS 0721-66 31 99)
emma.larsson@bromolla.se

Matilda Kristoffersson
Skolkurator
Dalaskolorna
0456-82 20 86
(SMS 0709-17 10 18)
matilda.kristoffersson@bromolla.se

Elisabeth Lindgren
Skolsköterska
Alvikenskolan
0456-82 21 35
(SMS 0709-17 11 35)
elisabeth.lindgren@bromolla.se

Maria Nilsson
Skolsköterska
Dalaskolorna
0456-82 21 48
(SMS 0709-17 11 48)
maria.nilsson@bromolla.se

Emelie Jönsson
Skolsköterska
Humleskolan
0456-82 23 56
(SMS 0709-17 11 05)

Sofia Nilsson
Skolsköterska
Edenryd skola, Näsums skola, Gualövs skola
0456-82 22 61
(SMS 0709-23 30 56)
sofia.nilsson@bromolla.se

Christer Nilsson
Skolläkare, kontaktas via skolsköterskan

Marii Nurmi
Tal- och språkpedagog
0456-82 21 87
marii.nurmi@bromolla.se

Kajsa Stína Albertsdottir
Språkpedagog
0456-82 22 90
kajsastina.albertsdottir@bromolla.se

Åsa Holmqvist-Sturk
Särskolesamordnare
0456-82 21 45
(SMS 0709-17 11 45)
asa.holmqvist-sturk@bromolla.se

Sidan senast uppdaterad: den 20 januari 2022