Kommentera image/svg+xml Skriv ut

Kulturpristagare och stipendiater

Bromölla kommuns kulturpris

2019 Brodde Almer

2018 Bromölla Musik- och Teaterförening och Tina Nilsson

2017 Byrackorna

2016 Ingemar Valdemarsson och Thage Leo

2015 Ivetofta Hembygdsförening

2014 Teresa Holmberg

2013 Troels Kirk

2012 Tunnbyringens folkdanslag

2011 Marcus Persson

2010 Bertil Westerlund

2009 Iföverkens Industrimuseum

2008 Arne Roslund

2007 Byträffen Edenryd–Krogstorp-Åbys Tröskgrupp

2006 Anne-Christine Nilsson

2005 Carl-Axel Tholin

2004 Karl-Erik Nilsson

2003 Hans Berggren

2002 Siv och Kurt Bäckman

2001 Anders Ringberg

2000 Ingvar Haglund

1999 Näsums hembygds- och fornminnesförening

1998 Tunnbybälgarna

1997 Thage Leo

1996 Tuija Nieminen Kristoffersson

1995 Nils-Erik Ljungberg

1994 Eric Rasmusson

1993 Karl Svensson

1992 Helga Persson

 

Bromölla kommuns kulturstipendium

2019 Saving Earth

2018 Inga sökande

2017 Katja Hänninen

2016 Ingen kvalificerad

2015 Linus Rannerud

2014 Royal Hand studios

2013 Felicia Ferm

2012 Rebecca Lennartsson

2011 Bandet BEAT

2010 Anton Alfredsson 

2009 Joel Karlsson 

2008 Niklas Nordström 

2007 Ronja Pettersson

2006 Rock BabeZ

2005 AnnaMia Olvmyr

2004 Christine Ottoson och Jonna Sandberg

2003 Charlotte Pettersson

2002 Fireworks

2001 Charlotte Centervall och Linda Karlsson

2000 Folkmusikgruppen Vift

1999 Maria-Sofia Jásper

1998 Therése Radeklev

1997 Big Band 22 000

1996 Jesper Pettersson

1995 Elin Holmén, Hanna Ohlsson och Kari Svahn

1994 Fredrik Lindqvist

1993 Martin Andersson

1992 Jenny Svensson

Kulturstipendiet har delats ur sedan 1973.

 

Filmpalatsets kulturpris, "KUBEN"

2015 Priset delas inte längre ut

2014 Alexander Klasson

2013 Douglas Nordenbelt

2012 Jessica Nordkvist

2011 Johanna Velin

2010 Emelie Holmqvist

2009 Markus Petersson

2008 Emmie Berntsson

2007 Philip Dahlberg

2006 Daniel Strandberg

2005 Michaela Johansson och Jenny Ottosson

2004 Pontus Belfrage

2003 Isabella Berntsson och Izabella Nordström

2002 Maja Kronkvist

2001 Ingela Bryhage

2000 Kari Svahn

1999 Jesus Christ Superstar

1998 Musikskolans kör

1997 Jan-Åke Ohlsson

1996 Dalaskolans vårshow

1995 Marcys Pernebjer, Stavros Gelious och Andreas Sörensson

1994 Hanna Nilsson

1993 Zap Yankee Five

 

Kontakt

Linnea Liliekvist
Kultursamordnare
0456-82 22 58
(SMS 0709-17 12 58)
linnea.liliekvist@bromolla.se

Kulturpunkten
Hermansens gata 22
Box 18, 295 21 Bromölla
0456-82 22 22
kulturpunkten@bromolla.se

Sidan senast uppdaterad: den 13 november 2019