Kommentera image/svg+xml Skriv ut
Kommentera
Obligatoriskt

InfoMentor

Bromölla kommun använder lärplattformen InfoMmentor som ett verktyg för ökad kommunikation mellan skola - elev och skola - vårdnadshavare.

I InfoMentor Hub kan du som vårdnadshavare följa ditt barns kunskapsutveckling, ta del av information från skolan, göra frånvaroanmälningar och boka utvecklingssamtal med lärare. Vårdnadshavare för barn inom förskola och fritidshem registrerar även schema för barnet i InfoMentor.

För eleven finns funktioner som är till hjälp för att nå kunskapskraven. Till exempel har eleven tillgång till nyheter, meddelanden, kalender/schema och kan följa kunskapsbedömningar gjorda av läraren.

För att ha tillgång till InfoMentor Hub behövs personliga inloggningsuppgifter. När barnet/eleven börjar i någon av Bromölla kommuns förskolor ochgrundskolor får elev och vårdnadshavare inloggningsuppgifter och information om lärplattformens funktioner. InfoMentor Hub kan nås via dator, surfplatta eller smartphone. Appen Infomentor Hub laddas ner fån App Store eller Google play. För att koppla appen behöver du logga in med användarnamn och lösenord till InfoMentor.

Kontakta administratör på förskola/skola vid frågor om inloggningsuppgifter och lösenordsbyte samt frågor om schemahanteringen inom förskola och fritidshem.

InfoMentor

InfoMentor

Vi använder lärplattformen InfoMentor som ett verktyg för ökad kommunikation skola - elev, skola - vårdnadshavare. Logga in i InfoMentor

Kontakt

Beatrice Ams
Systemadministratör
0456-82 22 75
beatrice.ams@bromolla.se

Kristina Andersson
Skoladministratör
Näsums förskola, skola och fritidshem
0456-82 20 51
kristina.andersson@bromolla.se

Carina Lagergren
Skoladministratör
Dalaskolan Norra/ Dalaskolan Södra
0456-82 22 09
carina.lagergren@bromolla.se

Georgina Kela
Skoladministratör
0456-82 21 31
georgina.kela@bromolla.se

Daniel Malmunger
IKT-pedagog
0456-82 21 41
daniel.malmunger@bromolla.se

Birgitta Andersson
Skoladministratör Alvikenskolan
0456-82 21 42
birgitta.andersson@bromolla.se

Maria Bengtsson
Administrativt stöd inom Förskolan Vita Sand, Dalafurets förskola
0456-82 20 53
(SMS 0721-66 31 80)
maria.bengtsson@skola.bromolla.se

Sara Svensson
Skoladministratör
Edenryds förskola, skola, fritidshem
0709-17 11 60
sara.svensson@skola.bromolla.se

Camilla Grahn
Administrativt stöd inom Törnsångarens förskola
0709-23 30 90
camilla.grahn@skola.bromolla.se

Georgina Kela
Skoladministratör Humleskolan
0456-82 21 31

Åsa Kwapisz
Administrativt stöd inom Gualövs förskola
0456-82 20 01
asa.kwapisz@skola.bromolla

Malin Johansson
Administrativt stöd inom Rallarstugans förskola, Humlelyckans förskola
0456-82 24 17
malin.johansson@skola.bromolla.se

Paula Hoff
Administrativt stöd inom Hasselbackens förskola
0709-23 31 32
paula.hoffsvensson@skola.bromolla.se

Sidan senast uppdaterad: den 9 februari 2022