Spännande samarbete med fokus på matematik

Spännande samarbete med fokus på matematik

Publicerad: 24 April 2026, kl. 12:31

En av fem elever saknar gymnasiebehörighet i nian. Det visar den senaste statistiken från Bromölla kommun. Skolfrånvaron är hög och specifika ämnen är utmanande genom hela skolgången. Nu görs en kraftsamling där Bromölla kommun går ihop med Ivetofta Sparbank och Kreativum Science Center i Karlshamn i ett gemensamt projekt som kallas för Matte-hubben, en lärmiljö där matematik blir både konkret, kreativ och tillgänglig!

  • Det finns mycket vinningar i detta samarbete. Vi ser mycket positivt på detta från bankens sida utifrån samhällsengagemanget. Vi jobba med UF-företag, föreläsningar för unga och unga företagare och gör redan mycket tillsammans med skolan. Detta blir en positiv utökning av det gemensamma arbetet, säger Maria Block, marknads – och hållbarhetsansvarig på Ivetofta Sparbank.

  • Detta är ett jättespännande projekt och vi ser en otrolig styrka i att vi jobbar tillsammans. Vi har olika infallsvinklar och olika styrkor vilket gör att detta blir ett bra samarbete berättar Johanna Petré, pedagog på Kreativum Science Center.

  • Vi gör många insatser med bland annat samundervisning, lovskola och olika utbildningssatsningar, men ser fortsatt ett problem med matematikresultaten i Bromölla kommun. Det är viktigt att eleverna lär sig för att det finns ett värde i kunskapen och då är detta samarbete en fantastisk möjlighet, säger Patrik Grimmesjö, skolchef Bromölla kommun.

Mattekvarteret på Kreativum Science Center

Kreativum Science Center invigde Mattekvarteret för ungefär ett år sedan, detta med fokus på att vi alla är mattemänniskor och att matematiken finns överallt i samhället. I Mattekvarteret finns sex celler kopplade till matematik som speglar olika områden i samhället – parken, affären, sjukhuset, banken, polisen och hamnen. För att få eleverna engagerade och intresserade är drama en viktig pedagogisk metod. Barnen involveras i teatern och får på så sätt delta i problemlösning och matematiska utmaningar genom lek med matematik.

Det blir ingen kopia av Mattekvarteret i Bromölla, utan målsättningen är en egen ”Bromöllamodell” med tydlig förankring till det som finns i närområdet.

  • Vi ser att detta kan bli en snackis om matematik i skolan och att eleverna ska längta efter att gå till Matte- hubben. Kanske det även blir en snackis på byn och hemma kring köksbordet, säger Maria Block hoppfullt.

Inleder samarbetet med en femårsperiod

Samarbetet kommer inledningsvis sträcka sig över en femårsperiod. Det är tydligt att problematiken gällande matematikresultaten startar långt ner i åldrarna, därför kommer detta projekt att beröra elever i förskolan och årskurs 1. Under förskoletiden kommer undervisningen att fokusera på Matte-hubben i Bromölla. I årskurs 1 får eleverna dessutom möjlighet att besöka Mattekvarteret på Kreativum Science Center i Karlshamn.

Undervisningen i Matte-hubben är tänkt att även inkludera ämnet samhällskunskap, exempelvis genom att prata om vilka företag som finns i Bromölla kommun, med matematik i fokus.

  • Detta är något som kan växa årskursmässigt i ett senare skede och vi diskuterar dessutom andra målgrupper, områden och ämnen i framtiden. Nu jobbar vi med ett grundkoncept men ser stora möjligheter att detta kan växa över tid, berättar Maria Block.

  • Vi är otroligt tacksamma för att Ivetofta Sparbank och Kreativum Science Center vill gå in i detta samarbete. Det är bra att vi har en långsiktig process och ett långt samarbete framför oss, säger Patrik Grimmesjö.

Första besöken hösten 2026 

Under hösten 2026 kommer de första klasserna i årskurs 1 att besöka Kreativum Science Center i Karlshamn. Parallellt med detta kommer ett utbildningsmaterial för förskoleklasserna i Bromölla kommun tas fram. Utifrån detta material kommer pedagogerna att utbildas för att kunna ta med eleverna till Matte-hubben och nyttja de utbildningsmöjligheter som finns där.

Fokus ligger på skoleleverna, men tanken är också att andra möten ska kunna hållas i lokalen – exempelvis föräldramöten - för att inkludera vårdnadshavarna i arbetet.

  • Förhoppningen är att vi ska kunna öka på med fler verksamheter och fler årskurser när allt har kommit igång ordentligt. Vi vill dessutom bygga upp nyfikenheten under byggperioden så att intresset är på topp när det öppnas upp, säger Maria Block.

  • Alla pedagoger i förskoleklasserna kommer att få en utbildning i hur Matte-hubben fungerar och hur de kan använda den i sin undervisning. Målsättningen är även att hubben ska utvecklas och förändras under tid för att hålla intresset uppe, säger Patrik Grimmesjö.

  • Pedagogerna är minst lika viktiga i detta arbete, att de får ett nytt synsätt, nya verktyg och nya möjligheter att jobba med matematik. Det måste vara lustfyllt och intressant för pedagogerna och de är förväntansfulla och positiva till detta projekt, berätta Ingrid Lundh, kvalitetsutvecklare på Bromölla Kommun

Alla inkluderas i en bred satsning

Ivetofta Sparbank går in som projektledare för att få igång arbetet och det är tydligt att alla är villiga att hjälpas åt. Arbetet med Matte-hubben i Bromölla kommer att startas upp inom kort och målsättningen är att den ska stå klar våren 2027. Hubben kommer att byggas i Gallerian på Storgatan i Bromölla och lokalen är vald för att den ska vara centralt placerad och lätt för eleverna att nå. Bromölla kommun, Kreativum Science Center och Ivetofta Sparbank går gemensamt in i detta projekt med målsättningen att även företagen i kommunen ska få förfrågan i framtiden att kunna vara delaktiga i detta arbete.

  • Vi behöver även inkludera våra studie- och yrkesvägledare på skolorna. De har en viktig roll i att prata med eleverna vad de vill jobba med och vilka intressen de har. Det är viktigt att titta framåt för att ge eleverna verktyg att klara betygen inför avslut i nionde klass - och att hitta motivationen till att man måste kunna matematik när man ska ut i arbetslivet, säger Ingrid Lundh.

  • Att det skapas ett externt rum för oss i Bromölla kommun är vi mycket tacksamma för. En lokal som är tillgänglig hela tiden istället för ett klassrum ger oss stora möjligheter, säger Cecilia Henriksson, pedagog på Kreativum Science Center.

  • Matematiken är ett utmanande område och alla nya idéer och infallsvinklar kring detta ämne är välkomnande. Det är en viktig del i allas vår vardag med matematik. Tack vare att vi ger våra förskollärare en bredare utbildning i matematik ser det ljusare ut för våra yngre elever. Men vi behöver göra mer, och det gör vi nu med detta projekt, avslutar Patrik Grimmesjö.
Sidan senast uppdaterad: den 24 April 2026
Kommentera image/svg+xml Skriv ut
Kommentera
Obligatoriskt