Kommentera image/svg+xml Skriv ut

InfoMentor

I Bromölla kommun använder vi lärplattformen InfoMentor som ett verktyg för ökad kommunikation skola - elev, skola - vårdnadshavare.

I systemet kan du som vårdnadshavare följa ditt barns kunskapsutveckling, ta del av information från skolan, göra sjukanmälningar och boka utvecklingssamtal med lärare. För eleven finns funktioner som kan vara till hjälp för att nå skolans mål. Till exempel kan eleven följa lärarens kunskapsbedömningar och hur elev och lärare ska arbeta vidare för att utvecklas.

För att ha tillgång till lärplattformen behövs personliga inloggningsuppgifter. När eleven börjar i någon av Bromölla kommuns grundskolor tilldelas elev och vårdnadshavare inloggningsuppgifter och information om lärplattformens funktioner. Lärplattformen kan nås via dator, surfplatta eller smartphone.

Kontakta skolassistent/skoladministratör gällande inloggningsuppgifter och lösenordsbyte i InfoMentor.

InfoMentor

InfoMentor

Vi använder lärplattformen InfoMentor som ett verktyg för ökad kommunikation skola - elev, skola - vårdnadshavare. Logga in i InfoMentor

Kontakt

Cecile Lustig
IKT-ansvarig
0456-82 26 25
cecile.lustig@bromolla.se

Expedition
Helena Bergman
Administratör Alvikenskolan
0456-82 21 42
(SMS 070-923 31 14)
helena.bergman@bromolla.se

Expedition
Kristina Andersson
Assistent Dalaskolan Södra
0456-82 20 51
(SMS 0709-17 15 65)
kristina.andersson@bromolla.se

Expedition
Julia Karlsson
Skolassistent Humleskolan
0456-82 21 31
julia.karlsson@bromolla.se

Expedition
Carina Lagergren
Assistent Dalaskolan Norra
0456-82 22 09
carina.lagergren@bromolla.se

Expedition
Margareta Nilsson
Administratör Edenryds skola
0456-82 21 73
margareta.nilsson@skola.bromolla.se

Sidan senast uppdaterad: den 10 januari 2020