Kommentera image/svg+xml Skriv ut

Öppenvården

Hit kan du vända dig om du känner att du upplever problem i din egen tillvaro eller inom familjen.

Vi finns för att du ska ha någon person att prata med och för att du ska få råd och stöd. Det kan handla om bråk i familjen eller annat destruktivt beteende hos dig själv eller inom familjen. Vår målgrupp är familjer med barn och ungdomar i åldern 0-18 år, som är i behov av stöd.

På öppenvården arbetar behandlare och ungdomssekreterare som har utbildning och erfarenheter inom socialt arbete. I huvudsak sker ansökan om stöd genom socialsekreterarna på Individ- och Familjeomsorgen.

Medborgarservice

Fem Fria Samtal: Detta är en service för medborgare i Bromölla kommun som behöver rådgöra och samtala angående frågor som rör familj och relationer. Servicen innebär att du som medborgare kan erbjudas fem registrerings- och kostnadsfria samtal med behandlare eller ungdomssekreterare.

Vi har även föräldraträffar:  

Varmt välkommen till oss!

Kontakt

Anette Johansson
1:e socialsekreterare
0456-82 25 73
(SMS 0709-17 11 49)
anette.johansson@bromolla.se

Emelie Nylander
Behandlare
0456-82 20 02
(SMS 0709-17 12 30)
emelie.nylander@bromolla.se

André Möllerström
Behandlare
0456-82 25 89
(SMS 0709-17 11 00)
andre.mollerstrom@bromolla.se

Johanna Jönsson
Behandlare
0456-82 25 91
(SMS 0709-17 11 68)
johanna.jonsson@bromolla.se

Dzenita Poturkovic
Behandlare
0456-82 25 29
(SMS 0709-17 11 69)
dzenita.pourkovic@bromolla.se

Sladjana Stegarevic
Behandlare
0456-82 20 39
(SMS 0709-17 13 29)
sladjana.stegarevic@bromolla.se

Therese Jeppsson
Ungdomssekreterare
0456-82 20 97
(SMS 0709-23 30 04)
therese.jeppsson@bromolla.se

Ali Fakhro
Ungdomssekreterare
0456-82 23 39
(SMS 0709-17 11 39)
ali.fakhro@bromolla.se

Ervina Marchlewski
Coach
0456-82 25 86
(SMS 0709-17 10 64)
ervina.marchlewski@bromolla.se

Evelina Hafström
Coach
0456-82 25 13
(SMS 0709-17 12 33)
evelina.hafstrom@bromolla.se

Emma Nyman
Coach
0456-82 20 32
(SMS 0709-17 13 22)
emma.nyman@bromolla.se

Stöd och omsorg
Storgatan 43
Box 18, 295 21 Bromölla
0456-82 20 00 vx
0456-82 21 10 (fax)

Sidan senast uppdaterad: den 21 april 2021