Kommentera image/svg+xml Skriv ut

Barn, ungdom och familj

Det är inte alltid lätt att få relationerna till sina nära så bra som man skulle vilja. Att prata om det är en förutsättning för att gå vidare. Ju tidigare du söker hjälp, desto lättare kan det vara att lösa problemen.

Om du misstänker att ett barn far illa och/eller behöver skydd bör du anmäla detta till kommunens socialtjänst. Anmälan kan göras skriftligt eller muntligt. De uppgifter du behöver lämna är vem anmälan avser, vad som föranleder anmälan, var barnets finns och vem som gör anmälan.

Kontakta mottagningstelefonen om det gäller anmälan om barn som far illa eller om du behöver rådgivande samtal.

Individ- och familjeomsorgens mottagningstelefon: 0456-82 26 21, 0709-23 30 18.
Mottagningstelefonen är öppen måndag-torsdag 8.30–16.30, fredag 8.30–15.

Om det uppstår en akut situation utanför kontorstid kan du ringa räddningstjänstens larmcentral på 044-200 400 eller kontakta socialjouren 044-775 78 78.

Kontakt

Anna-Marie Nilsson
Enhetschef
0456-82 25 01
(SMS 0709-17 14 99)
anna-marie.nilsson@bromolla.se

Kate Hörmarker
Socialsekreterare
0456-82 23 51
(SMS 0709-17 13 51)
kate.hormarker@bromolla.se

Anna Skogsberg
Socialsekreterare
0456-82 20 36
(SMS 0709-17 13 26)
anna.skogsberg@bromolla.se

Therese Risberg
Socialsekreterare
0456-82 20 35
(SMS 0709-17 13 25)
therese.risberg@bromolla.se

Tomas Nilsson
Socialsekreterare
0456-82 25 14
(SMS 0709-17 12 55)
tomas.nilsson@bromolla.se

Cecilia Ahlenius
Socialsekreterare
0456-82 20 15
(SMS 0709-17 13 07)
cecilia.ahlenius@bromolla.se

Anette Johansson
1:e socialsekreterare
0456-82 25 73
(SMS 0709-17 11 49)
anette.johansson@bromolla.se

Evelina Hafström
Coach
0456-82 25 13
(SMS 0709-17 12 33)
evelina.hafstrom@bromolla.se

Emma Nyman
Coach
0456-82 20 32
(SMS 0709-17 13 22)
emma.nyman@bromolla.se

Dzenita Poturkovic
Behandlare
0456-82 25 29
(SMS 0709-17 11 69)
dzenita.pourkovic@bromolla.se

Ervina Marchlewski
Coach
0456-82 25 86
(SMS 0709-17 10 64)
ervina.marchlewski@bromolla.se

André Möllerström
Behandlare
0456-82 25 89
(SMS 0709-17 11 00)
andre.mollerstrom@bromolla.se

Johanna Jönsson
Behandlare
0456-82 25 91
(SMS 0709-17 11 68)
johanna.jonsson@bromolla.se

Sidan senast uppdaterad: den 8 april 2022