Start /
Nye kommunchefen på plats
Bromölla Kommun
Nye kommunchefen på plats
Så, kom äntligen måndagen den 4 oktober då jag skulle tillträda min nya tjänst som kommunchef i Bromölla. Jag känner mig både stolt och hedrad över att ha fått uppdraget att leda kommunens verksamhet, och har ända sedan i somras då det stod klart att jag fått tjänsten sett mycket fram
emot att få påbörja arbetet.
Jag tillträder i en spännande tid. De förvaltningar vi har idag, med ansvar för olika verksamheter, upphör i och med årets utgång. Istället bildar vi en ny förvaltning för hela kommunens verksamhet, fr o m den 1 januari 2011.

Jag tror mycket på den nya organisationen och har goda erfarenheter av att arbeta över fackgränserna. Och, det är en organisation som ligger helt rätt i tiden. Flera andra kommuner i landet, med skiftande politiska majoriteter, skapar en organisation som liknar vår.
Vinsterna som både vi och de ser är flera. Framför allt ökar möjligheterna till helhetssyn och samordning av verksamheter samt kan resurserna lättare fördelas dit där de gör mest nytta. Ytterligare en avsikt är stärka demokratin genom att göra det politiska arbetet mer aktivt och levande. Hela poängen är att utveckla och ständigt förbättra kommunens service och tjänster till Bromöllaborna.
Den nya organisationen är beslutad. Ramverket är s a s klart, politikens intentioner är tydliga. Nu börjar arbetet med att verkligen åstadkomma alla de goda föresatser som finns med den nya organisationen.
Under hösten, då vi fortfarande lever med den gamla organisationen, är min ambition främst att lära känna kommunens verksamhet och Bromölla så väl som möjligt. Det förberedande arbetet som påbörjats inför övergången till den nya organisationen ska vi naturligtvis fullfölja, samt ska vi planera det arbete som återstår, för att organisationsförändringen ska kunna genomföras så bra som möjligt under nästa år.
Christer Pålsson
Kommunchef
Sidan senast uppdaterad: den 6 oktober 2010