Bromölla Kommun

Maja tipsar om böcker

 

Eldens hemlighet av Henning Mankell

Henning Mankell är en svensk författare som bor både i Sverige och Mocambique. Mankell har bland annat skrivit böckerna om polisen Kurt Wallander i Ystad. Han skriver böcker för både barn, ungdomar och vuxna.

Eldens hemlighet är baserad på en verklig händelse. Sofia är en 12-årig flicka i Mocambique som har blivit varnad HUNDRA gånger av sin mamma att alltid följa stigen när hon är ute och går. Detta på grund av att det har varit inbördeskrig i landet under 20 år och det finns minor överallt. Men en dag trampar hon fel.

Boken handlar om Sofias liv och allt som hon måste gå igenom. Sofia är en stark flicka som inte ger upp i första taget. Jag tycker boken är bra. Den är både ledsam och rolig. Ett bra sätt att lära sig om barn i andra länder.

God läsning!

Sidan senast uppdaterad: den 11 mars 2010
Kontakt

Alexander Magnusson
Barn- och ungdomsbibliotekarie 
0456-82 23 87 
Skicka e-post

Bromölla kommun | Besöksadress Storgatan 48 | Postadress Box 18, 295 21 Bromölla | Tel 0456-82 20 00 (vx) | 
E-post kommunstyrelsen@bromolla.se